Pamiątki ze Szwecji

19 maj 2014.

185
com_content.article
(9 razy zagłosowano, średnia ocena 4.78 na 5)
Pamiątki ze Szwecji4.78 out of 50 based on 9 voters.


Wracając ze Szwecji, oprócz zdjęć i wspaniałych wspomnień warto przywieźć ze sobą jakieś pamiątki. Co zatem warto kupić w legendarnej krainie Wikingów?

Szwecja | Dalahäst - symbol Szwecji
Szwecja | Dalahäst - symbol Szwecji (by wmbreedveld )

Łosie, renifery i konie

Te trzy zwierzęta niewątpliwie kojarzą się ze Szwecją. Pojawiają się wszędzie: na kartkach pocztowych, na kubkach i koszulkach oraz jako magnesy czy koszulki. W każdym sklepie z pamiątkami spotkamy drewniane czerwone konie (dalahäst), które uważane są już za symbol Szwecji. Dostępne są one w różnych wielkościach, najczęściej w kolorze czerwonym.

Magnesy

Magnesy są upominkiem, który kupimy niemal w każdym miejscu na świecie. W Szwecji mogą przedstawiać flagę, przepiękne zabytki czy oczywiście… łosia. 

Artykuły spożywcze

Będąc w Szwecji warto zwrócić uwagę na produkty spożywcze, których w Polsce nie znajdziemy. Oprócz znanym nam klopsików, warto spróbować innych, nieco „egzotycznych” przysmaków. Przykładem może być:  kiełbasa z łosia, renifera lub… niedźwiedzia. Jest to prawdziwy rarytas, którego w naszym rodzimym kraju raczej nie znajdziemy. Warto też kupić tradycyjne szwedzkie słodycze, np.: pepparkakor (pierniczki), kanelbullar czy wyśmienite cukierki i czekolady.

Szwecja | Figurki trolli i wikingów z pewnością zachwycą dzieci
Szwecja | Figurki wikingów z pewnością zachwycą dzieci (by criminalintent )

Figurki

Wśród szwedzkich figurek prym wiodą oczywiście łosie, renifery i konie. Warto jednak zwrócić uwagę na inne symbole Szwecji – wikingów oraz trolle (stwór ze skandynawskich wierzeń ludowych). W niektórych miastach można znaleźć też figurki najpiękniejszych atrakcji i zabytków.

Szwecja | Czasem wystarczy tylko pocztówka ze Szwecji…
Szwecja | Czasem wystarczy tylko pocztówka ze Szwecji… (by maureendidde )

Kartki pocztowe i obrazy

Kartki pocztowe to z pozoru najprostszy upominek. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z jakości zdjęć, które robi nasz aparat – warto zaopatrzyć się właśnie w pocztówki. Oprócz standardowych widokówek mogą przedstawiać repliki obrazów sławnych malarzy czy historyczną Szwecję. Kartki można oprawić w ramki i powiesić na ścianie. Jest to tania a jakże efektowna pamiątka ze Szwecji.

Jeśli mamy więcej pieniędzy, możemy zdecydować się na zakup ręcznie malowanego obrazu.

Inne

Dużą popularnością cieszą się wciąż kubki, talerze i koszulki ze szwedzką flagą. W sklepach z pamiątkami znajdziemy też tzw. śnieżne kule, otwieracze do butelek, drewniane podkładki pod kubek czy maskotki-łosie.

Szwecja | Figurki trolli
Szwecja | Figurki trolli (by edandeddie )